tel:
+86 75527615054email:
info@nm-led.com
♦ "F-Connect" design for heatsink and optics.
♦ Fit in most of MR16 LED downlight converters.
♦ Flicker-free external driver.
♦ Compatible with leading and trailing edge phase cut dimmers.
♦ 5-year guarantee.
| Technical Data | |
| Input Voltage/Hz | AC200-240V 50/60Hz |
| Output Voltage/Current | DC30-40V/420mA |
| Power | 17W |
| Rated Input Current | 0.09A |
| THD | <25% |
| PF value | >0.9 |
| Ingress Protection | IP20 |
| Operating Temperature | -10-40℃ |
| Dimmability | Triac dimmable with DIMMATE driver |
| LED and Optical Data | |
| LED Brand | Bridgelux COB LED |
| CRI | >80, >90 |
| SDCM | <6 |
| Beam Angle | 18° × 48° |
| Colour temperature | 2700K/3000K/4000K |
| System luminous efficacy up to 96lm/W | |
| Packaging | |
| Box Dimensions | L208×W80×H106mm |
| Box Net Weight | 0.374kg |
| Box Gross Weight | 0.481kg |
| Carton Dimensions | L430×W415×H450mm/40PCS |
| Carton Net Weight | 14.97kg |
| Carton Gross Weight | 18.44kg |
